KUVA: Pekka Takamaa
TULOKSET: tästä
Yleisurheilukoulun harjoituksissa on luvassa urheilukoulun ensimmäiset seurakisat torstaina 9.6. Seurakisat toteutetaan normaaliin harjoitusaikaan, eli kaikilla ryhmillä klo 17.30-19.00 (paitsi 12-14v tytöt normaalisti jo klo 17 alkaen). Seurakisat ovat osa urheilukoulun harjoitustoimintaa, ja siellä lapset pääsevät harjoittelemaan kilpailujen käytäntöjä oman tutun ryhmän ja ohjaajan kanssa. Kilpailut ovat epäviralliset, ja vaikka tulokset tulevat näkyviin, ei lapsia aseteta paremmuusjärjestykseen. Kaikki osallistujat palkitaan harjoituksen päätteeksi.
Torstain 9.6. seurakilpailuissa mukana ovat kaikki ryhmät 8-vuotiaista ylöspäin. Seurakisojen lajit, hieman tarkempaa tietoa seurakisoista sekä kesän tulevat seurakilpailut näet täältä. Tulokset kaikista seurakilpailuista tulevat puolestaan tänne noin vuorokauden sisällä kilpailun jälkeen.
Toimitsijoina seurakilpailuissa toimivat urheilukoulun omat ohjaajat, jaostolaiset sekä urheilukoululaisten vanhemmat, joita ilman seurakilpailuita ei voitaisi järjestää. Mikäli pystyisit olemaan toimitsijana näissä seurakilpailuissa, otathan yhteyttä Inka-Mariaan 040 355 6362. Toimitsijana sinun ei tarvitse osata mitään etukäteen, vaan yksinkertaisiin tehtäviin opastetaan paikan päällä torstaina.
Seurakisoista starttaa myös vuoden monipuolisin juniori -kilpailu, joka on ilmainen monipuoliseen urheiluun ja kilpailuun kannustava kisa 8-13 -vuotiaille Virkiän yleisurheilukoululaisille. Osallistuminen ei vaadi ennakkoilmoittautumista, vaan kisaan mukaan pääsee täyttämällä kisaruudukkoa seurakisoissa tai virallisissa kisoissa kokeilluista lajeista ja palauttamalla ruudukon viimeisten seurakisojen jälkeen omalle ohjaajalle tai seuratyöntekijöille. Eniten merkintöjä saanut palkitaan Vuoden monipuolisinpana junnuna, ja lisäksi kaikki vähintään 10 merkintää passiin keränneet saavat Monipuolisen nuoren urheilijan diplomin.
Kisapassi ja tarkemmat ohjeet ja säännöt kisasivulta täältä.
23.06.2022 15.34 | Virkiälle Seuracupissa 7635 pistettä |
11.06.2022 12.04 | Tuloskatsausta |
11.06.2022 00.00 | Virkiän joukkue Pohjola seuracuppiin 21.6. |
07.06.2022 15.55 | Yleisurheilukoulun ensimmäiset seurakisat torstaina 9.6. |
07.06.2022 14.43 | Virkia Gamesit kisattiin Lapualla |
28.05.2022 22.50 | Kansalliset Virkiä Gamesit ja Virkiä Junior Gamesit kisataan su 5.6. |