Neljä mitalistia Turun nuorten SM-kisoista
Julkaistu: 18.08.2021 13.51

Neljä mitalistia Turun nuorten SM-kisoista

Oskari Käpyaho Turun SM-kisoissa

Neljä Virkiän urheilijaa nousi SM-kilpailuissa palkintokorokkeelle myös Turussa käydyissä 19- ja 22-vuotiaiden Suomenmestaruuskilpailuissa. Uusia mitalisteja ovat Valtteri Louko, Anniina Kivimäki, Heta Veikkola sekä Oskari Käpyaho. Lisäksi taistelemassa olivat Santeri Yliselä ja Hermanni Suutala.

Heti kilpailuiden alkuun kävelijät Anniina Kivimäki ja Heta Veikkola nappasivat kumpikin kultaa omien sarjojensa 5000m kilpakävelystä. Viimeistä vuotta nuorten SM-kilpailuissa kisaava Kivimäki voitti 22-sarjan kävelyn tuloksella 23.07,70. Kivimäki toteaa, ettei tuloskunto ole aivan sellaisella tasolla, mitä tavoiteltiin, mutta kertoo viimeisen nuorten mestaruuden olevan varsin mukava juttu. 19-sarjassa Heta Veikkola käveli samaisen matkan aikaan 24.18,58. Hyvässä vauhdissa oleva Veikkola jäi noin 40s aiemmin Jämsän karnevaaleilla kävelemästään ennätyksestään, mutta voitti kilpailun melko ylivoimaisesti.

Kolmantena areenalle asteli Valtteri Louko. Louko aloitti urakkansa 110m aitajuoksulla, jossa selvitti tiensä finaaliin ja oli lopulta seitsemäs ajalla 14,95 (+1,9). Alku- ja välierät sekä finaalit laskien viikonlopun aikana seitsemän kertaa startanneen Loukon urakka jatkui vielä 100m ja 200m kilpailuihin. 100m finaalissa Louko rullaili itsensä mestariksi alittaen ainoana 11s haamurajan. Loukon aika oli 10,84 (+0,1). 200m kisassa Louko saapui maaliin toisena ajassa 22,27 (+2,0) ja on näin siis kaksinkertainen nuorten SM-mitalisti.

Tuplamitalisti Valtteri Louko KUVA: Pasi Louko

19-vuotias hyppääjä Oskari Käpyaho oli niin ikään mitalivauhdissa Turussa. Käpyaho hyppäsi lähellä ennätystasoaan ja venytti SM-hopealle M19 kolmiloikassa tuloksella 14,33 (+1,0). Kisan kärkikolmikko erottui muista melko selvästi, mutta mitaleista taisteltiin aivan viimeiselle kierrokselle saakka. Aiemmin mainittujen Loukon, Kivimäen ja Veikkolan tapaan myös Käpyaholla on pääsy loppukuun Kalevankisoihin tulosrajan rikkomisen myötä.

Lisäksi mukana olivat osallistujat M22 keihäässä sekä M19 pituudessa. Pituudessa Santeri Yliselä osoitti kovaa kilpailijan luonnetta, sillä pamautti kauan jahdatun 6m haamurajan rikki pariinkin otteeseen kilpailun aikana. Yliselän paras hyppy kantoi 620 ja riitti 14. sijalle. Takana oli kuitenkin liikaa myötätuulta (+2,5), ja Yliselän ennätykseksi jäi hänen toiseksi pisin hyppynsä 615 (+1.0). M22 keihäässä Hermanni Suutalalla kävi kuitenkin päinvastoin, kun päivälle osui yksi kesän heikoimmista kisoista. Suutala taisteli itsensä kuitenkin kolmelle viimeiselle finaalikierrokselle ja oli lopulta kahdeksas tuloksella 63,98.

TULOKSIIN PÄÄSET TÄSTÄ