Emmi ja Venni vuoden 2020 monipuolisimmat junnut!
Julkaistu: 06.11.2020 00.00

Emmi ja Venni vuoden 2020 monipuolisimmat junnut!

Kuva: Pekka Takamaa

Vuoden 2020 monipuolisin junnu -kilpailun voittajiksi taistelivat Emmi Koski ja Venni Kankaanpää tasapistein!

Vuoden monipuolisin junnu -kilpailu oli 10-13 -vuotiaille seuran urheilijoille suunnattu monipuoliseen liikuntaan kannustava kilpailu kesän 2020 aikana. Osallistujat kirjasivat tiedot lajikokeiluistaan lomakkeelle, jonka mukaan ne pisteytettiin.

Kesän kilpailu päättyi tasapeliin, kun Emmi Koski ja Venni Kankaanpä keräsivät kumpikin huimat 62 pistettä. Sekä Emmi että Venni kisasivat kesän aikana monipuolisesti jopa 11 eri yleisurheilulajissa ja kokeilivat sen lisäksi jopa 29 eri liikuntalajia, joten ihan helpolla voitto ei tullut. Emmin lajilistasta löytyy esimerkiksi monipuolisesti pallopelejä sekä pyöräily, tikanheitto ja tanssi. Vennin kesään kuuluivat esimerkiksi kiipeily, maastopyöräily, frisbeegolf ja melonta.

Myös toisesta sijasta käytiin kova taistelu, sillä kilpailun toiseksi tullut Angelina Heinäheimo ohitti 36:lla pisteellä kolmanneksi tulleen Anna Kosken vain yhdellä pisteellä. Koko kilpailun tulokset alla.

Onnittelut kilpailussa pärjänneille! Jaosto palkitsee voittajat monipuolisuuspokalilla.


LOPULLISET PISTEET

  1. Venni Kankaanpää ja Emmi Koski 62
  2. Angelina Heinäheimo 36
  3. Anna Koski 35
  4. Pinja Niemistö 27
  5. Matias Torppa 12
Seuran uusimmat