Lasten suunnistuskoulu alkaa 13.4. - ilmoittaudu mukaan!
SuunnistuskouluJulkaistu: 25.03.2024 20.20

Lasten suunnistuskoulu alkaa 13.4. - ilmoittaudu mukaan!


Lapuan Virkiän suunnistuskoulu tarjoaa lapsille mahdollisuuden tutustua suunnistuksen maailmaan.

Kesän ohjelmaan kuuluu yhteensä 12 ohjattua suunnistuskoulukertaa, minkä lisäksi kannustamme lapsia osallistumaan myös matalan kynnyksen Kompassi cup -kilpailuihin. Yksi vuoden kohokohta on myös yhteinen kisamatka Särkänniemi-suunnistukseen, missä yhdistyvät vauhdikas sprinttisuunnistus ja mukava huvipuistopäivä samalla reissulla.

Ohjelma 2024

Lapuan Virkiän suunnistusjaosto on myös Lasten ja nuorten Tähtiseura

Lasten ja nuorten Tähtiseurat ovat seuroja, joiden toiminnassa näkyy ilo ja innostus. Seurassa edistetään lasten ja nuorten kasvua, monipuolisia liikuntaitoja ja urheilullisia elämäntapoja. Seuran kaikilla lapsilla ja nuorilla on yhdenvertaiset mahdollisuudet osallistua toimintaan kilpaillen tai harrastaen. Lisäksi Tähtiseurassa on hyvin toimiva hallinto ja seuran johtaminen tukee toimintaa. Seuran viestintä on esimerkillistä ja seuran ihmisistä ja toimijoista pidetään huolta. (www.suunnistusliitto.fi)


Ilmoittaudu mukaan alla olevalla lomakkeella!

Lue lisää suunnistuksesta esimerkiksi Suunnistus harrastuksena -sivulta.