E-P:m Oravapolku- ja Kompassi cup -kisa suunnistettiin Ritavuorella
SuunnistusJulkaistu: 18.06.2021 22.25

E-P:m Oravapolku- ja Kompassi cup -kisa suunnistettiin Ritavuorella

Virkiä järjesti vauhdikkaat E-P:n Oravapolkukilpailun ja samalla Kompassi cupin 3. osakilpailun Ritavuoren kuntoradan maastoissa. Kisaamassa oli 166 nuorta suunnistajaa ja hieno määrä myös ensikertalaisia alueen suunnistuskouluista.

Ratamestari Ville Sivénin laatimat radat tarjosivat sopivia suunnistustehtäviä runsaiden polkujen tukiessa tarvittaessa suunnistusta. Vanhimpien 16-vuotiaiden radat ulottuivat jo vaativammillekin kallioalueille. Järjestävästä seurasta vikkelimpiä olivat sarjavoittoa juhlineet Iivo Fränti H8RR:ssä, Aapo Vuorenmaa H12TR:llä sekä Lotta Nivukoski D16:ssa. Illan muita virkiäläismitalisteja olikin sitten jo pitkä liuta, kun hopealle suunnistuvat Sanni Sippola (D12), Iines Sikkilä (D13), Aino Kankaanpää (D16) ja Dani Ylihärsilä (H12TR) sekä pronssille Minttu Näykki (D12), Luca Mäkipernaa (H8RR), Luukas Sivén (H10RR) ja Lauri Oja (H14).

Kisakuvia »

Tulokset:
D8RRS 1,23 km
Lähti : 11   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.      2 Hautala Malla                       KauWi        14:50           
   2.      3 Isosaari Amanda                     YKV          16:27    +01:37 
   3.      7 Kiviniemi Sanni                     LapVi        16:55    +02:05 
   4.      5 Kujanpää Sini                       KuortKu      19:22    +04:32 
   5.     10 Sippola Enni                        LapVi        19:34    +04:44 
   6.      6 Helander Armi                       YKV          20:44    +05:54 
   7.      8 Ristimäki Alma                      RaJu         21:28    +06:38 
   8.      1 Vuorenmaa Matilda                   LapVi        22:35    +07:45 
   9.      9 Helander Valma                      YKV          23:50    +09:00 
  10.     12 Yli-Luukko Iida                     LapVi        27:07    +12:17 
  11.     11 Yli-Luukko Anni                     LapVi        27:17    +12:27 
D8RR 1,23 km
Lähti : 9   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     15 Kiukkonen Fanni                     KauKa        11:55           
   2.     19 Patana Minttu                       RaJu         14:12    +02:17 
   3.     17 Lehtimäki Oona                      RaJu         15:41    +03:46 
   4.     14 Honkanen Hilma                      LapVi        16:15    +04:20 
   5.     20 Herttua Venla                       LapVi        18:25    +06:30 
   6.     21 Kataja Lilja                        RaJu         20:14    +08:19 
   7.     18 Joentakanen Sofia                   LapVi        28:49    +16:54 
   8.     16 Talola Vilja                        LapVi        29:34    +17:39 
   9.     22 Yli-Karhu Elina                     LapVi        34:28    +22:33 

D10RR 1,23 km
Lähti : 25   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     37 Koski Sofia                         YKV          10:46           
   2.     45 Lemberg Linnea                      RaJu         11:07       +21 
   3.     50 Kriikkula Siiri                     RasKu        12:28    +01:42 
   4.     42 Peltoluhta Aada                     KauWi        12:44    +01:58 
   5.     27 Hautala Miina                       KauWi        13:21    +02:35 
          31 Sippola Veera                       LapVi        13:21    +02:35 
   7.     36 Muhonen Oona                        RaJu         13:27    +02:41 
   8.     26 Niemi Viivi                         PoRa         14:25    +03:39 
   9.     49 Harju Aino                          VaaSu        14:56    +04:10 
  10.     39 Korhonen Tilda                      RaJu         15:12    +04:26 
  11.     34 Keski-Säntti Venla                  YKV          15:29    +04:43 
  12.     46 Karppi Saara                        LaihLu       15:39    +04:53 
  13.     28 Lemponen Janna                      LapVi        15:43    +04:57 
  14.     29 Kupari Annikki                      YKV          15:59    +05:13 
  15.     35 Kuoppala Pinja                      RasKu        16:21    +05:35 
  16.     40 Hautalahti Elsa                     YKV          17:55    +07:09 
  17.     43 Pöytäkangas Aada-Liina              VaaSu        18:08    +07:22 
  18.     44 Ekoluoma Milla                      YKV          19:34    +08:48 
  19.     30 Korpi Venla                         LaihLu       20:29    +09:43 
  20.     33 Latvala Ellen                       RaJu         21:22    +10:36 
  21.     48 Lassila Nelli                       RaJu         22:58    +12:12 
  22.     41 Aho Henni                           LapVi        23:45    +12:59 
  23.     47 Yli-Karhu Emma                      LapVi        24:16    +13:30 
  24.     38 Taini Noora                         LapVi        26:30    +15:44 
  25.     32 Hemminki Ronja                      RasKu        27:31    +16:45 

D12TR 1,48 km
Lähti : 13   Keskeytti : 0   Hylätty : 1

   1.     64 Hallivuori Katri                    KauKa        15:30           
   2.     61 Pentilä Vilma                       KauKa        15:48       +18 
   3.     55 Ekoluoma Aino                       YKV          21:21    +05:51 
   4.     56 Kari Ella                           KauWi        21:30    +06:00 
   5.     65 Peltoluhta Susanna                  KauWi        24:09    +08:39 
   6.     63 Kupari Aino                         YKV          24:25    +08:55 
   7.     62 Välimäki Elma                       KauWi        30:22    +14:52 
   8.     58 Oikarainen Fanni                    LaihLu       33:02    +17:32 
   9.     59 Uitto Sara Inka Elina               KauWi        36:18    +20:48 
  10.     66 Joentakanen Silja                   LapVi        38:17    +22:47 
  11.     60 Lindholm Iina                       LapVi        50:19    +34:49 
  12.     57 Aho Fanni                           LapVi        56:15    +40:45 
          54 Yli-Karhu Eeva                      LapVi         Hyl. 

D12 1,68 km
Lähti : 9   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     77 Kataja Enni                         RaJu         13:00           
   2.     73 Sippola Sanni                       LapVi        13:21       +21 
   3.     76 Näykki Minttu                       LapVi        15:07    +02:07 
   4.     70 Rajala Kerttu                       RaJu         15:18    +02:18 
   5.     72 Hietamäki Anni                      RaJu         15:46    +02:46 
   6.     74 Ylikojola Veera                     RaJu         16:15    +03:15 
   7.     75 Latva-Hirvelä Siiri                 RasKu        16:21    +03:21 
   8.     78 Koivula Sanni                       LaihLu       17:26    +04:26 
   9.     71 Kytömäki Marie                      VaaSu        18:45    +05:45 

D13 2,61 km
Lähti : 10   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     90 Korpi Sanni                         RaJu         20:20           
   2.     88 Sikkilä Iines                       LapVi        23:06    +02:46 
   3.     89 Niemi Siiri                         PoRa         23:20    +03:00 
   4.     85 Nivukoski Nanna                     LapVi        23:36    +03:16 
   5.     86 Saranpää Saara                      RaJu         25:12    +04:52 
   6.     83 Perälä Fanni                        LaihLu       28:53    +08:33 
   7.     82 Kuoppala Saana                      RasKu        28:54    +08:34 
   8.     84 Peltoluhta Aino                     KauWi        37:11    +16:51 
   9.     91 Mutikainen Eveliina                 KauWi        39:32    +19:12 
  10.     87 Uitto Saana                         KauWi        41:31    +21:11 

D14 3,37 km
Lähti : 1   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     95 Lautamo Hilla                       VaaSu        43:35           

D16 4,08 km
Lähti : 8   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    106 Nivukoski Lotta                     LapVi        35:16           
   2.     99 Kankaanpää Aino                     LapVi        35:42       +26 
   3.    104 Näsi Minea                          RaJu         35:45       +29 
   4.    101 Luhtasaari Nea                      RaJu         41:47    +06:31 
   5.    103 Tuomaala Ella                       VaaSu        45:09    +09:53 
   6.    102 Suokko Matilda                      LapVi        49:33    +14:17 
   7.    100 Kytömäki Milla                      VaaSu        59:37    +24:21 
   8.    107 Koivula Venla                       LaihLu     1:00:31    +25:15 

H8RRS 1,23 km
Lähti : 11   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    117 Hovila Otto                         YKV          13:33           
   2.    112 Malila Veikka                       VaaSu        13:53       +20 
   3.    118 Korhonen Topias                     RaJu         14:52    +01:19 
   4.    114 Hautalahti Paavo                    YKV          16:09    +02:36 
   5.    116 Hietala Aatami                      LapVi        17:04    +03:31 
   6.    121 Haapamäki Eino                      KauKa        18:29    +04:56 
   7.    120 Ekoluoma Onni                       YKV          20:02    +06:29 
   8.    119 Nynäs Elis                          VaaSu        20:52    +07:19 
   9.    113 Joentakanen Matias                  LapVi        22:16    +08:43 
  10.    111 Korpi Santeri                       PoRa         24:38    +11:05 
  11.    115 Hemminki Tatu                       RasKu        29:51    +16:18 

H8RR 1,23 km
Lähti : 9   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    133 Fränti Iivo                         LapVi        12:18           
   2.    127 Tuomaala Eemil                      VaaSu        13:29    +01:11 
   3.    131 Mäkipernaa Luca                     LapVi        13:42    +01:24 
   4.    128 Taini Matias                        LapVi        15:24    +03:06 
   5.    130 Virrankoski Iisakki                 KauWi        16:15    +03:57 
   6.    132 Rajala Lauri                        RaJu         16:22    +04:04 
   7.    125 Noponen Nuutti                      LapVi        18:26    +06:08 
   8.    126 Pitkäaho Nooa                       LapVi        22:11    +09:53 
   9.    129 Sivén Ilari                         LapVi        26:26    +14:08 S1 

H10RR 1,23 km
Lähti : 19   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    148 Orhanen Kaarlo                      RasKu        08:24           
   2.    144 Pentilä Vilho                       KauKa        09:48    +01:24 
   3.    154 Sivén Luukas                        LapVi        10:04    +01:40 
   4.    156 Hietala Samu                        LapVi        10:25    +02:01 
   5.    147 Oja Leo                             LapVi        10:32    +02:08 
   6.    157 Virrankoski Ahto                    KauWi        10:44    +02:20 
   7.    145 Honkanen Iivari                     LapVi        11:39    +03:15 
   8.    152 Perälä Artturi                      LapVi        12:23    +03:59 
   9.    146 Ristimäki Anttoni                   RaJu         12:38    +04:14 
  10.    153 Peltoluhta Aapo                     KauWi        12:44    +04:20 
  11.    139 Huhtamäki Vilho                     LapVi        15:14    +06:50 
  12.    141 Perälä Topias                       LapVi        15:30    +07:06 
  13.    138 Koski Ahti                          LaihLu       16:45    +08:21 
  14.    143 Kankaanpää Akseli                   LapVi        16:49    +08:25 
  15.    151 Nivukoski Hugo                      YKV          17:41    +09:17 
  16.    140 Ylikojola Vilho                     RaJu         18:10    +09:46 
  17.    137 Rikala Eetu                         LapVi        18:31    +10:07 
  18.    150 Alakarhu Eemeli                     LapVi        22:06    +13:42 
  19.    142 Nynäs Leevi                         VaaSu        23:02    +14:38 

H12TR 1,48 km
Lähti : 2   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    161 Vuorenmaa Aapo                      LapVi        22:36           
   2.    162 Ylihärsilä Dani                     LapVi        27:39    +05:03 

H12 1,68 km
Lähti : 10   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    176 Haapamäki Aaro                      KauKa        11:15           
   2.    167 Kalliomäki Konsta                   KauKa        11:54       +39 
   3.    173 Kiukkonen Leevi                     KauKa        12:13       +58 
   4.    171 Puro-Aho Aapo                       VaaSu        14:09    +02:54 
   5.    172 Hemminki Eemeli                     RasKu        15:22    +04:07 
   6.    168 Erkkilä Juho                        KauWi        16:04    +04:49 
   7.    166 Puumila Jaakko                      JalJa        18:16    +07:01 
   8.    174 Närvä Juuso                         VaaSu        18:41    +07:26 
   9.    177 Puumila Juho                        JalJa        26:02    +14:47 
  10.    175 Joronen Aatu                        RasKu        30:31    +19:16 

H13 2,61 km
Lähti : 7   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    183 Koski Juuso                         YKV          18:57           
   2.    181 Muhonen Eetu                        RaJu         19:20       +23 
   3.    182 Virrankoski Väinö                   KauWi        21:43    +02:46 
   4.    185 Ala-Honkola Svantte                 KuortKu      24:49    +05:52 
   5.    187 Suokko Lauri                        LapVi        27:41    +08:44 
   6.    184 Hemminki Rasmus                     LaihLu       30:35    +11:38 
   7.    186 Hölsö Tuomas                        RaJu         33:00    +14:03 

H14 3,37 km
Lähti : 7   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    192 Savinainen Joakim                   RasKu        22:57           
   2.    195 Orhanen Johannes                    RasKu        25:34    +02:37 
   3.    194 Oja Lauri                           LapVi        25:49    +02:52 
   4.    193 Ylä-Rautio Eeli                     RasKe        28:34    +05:37 
   5.    197 Hietamäki Matias                    RaJu         37:08    +14:11 
   6.    196 Koski Hannes                        LaihLu       50:33    +27:36 
   7.    191 Paloniemi Leevi                     LapVi      1:02:00    +39:03 

H16 4,83 km
Lähti : 12   Keskeytti : 1   Hylätty : 0

   1.    201 Lemberg Ville                       RaJu         39:04           
   2.    204 Hauhia Aleksi                       RaJu         39:47       +43 
   3.    208 Karjanlahti Kosti                   KauWi        40:19    +01:15 
   4.    211 Pöytäkangas Tuukka                  VaaSu        40:59    +01:55 
   5.    210 Karhunen Juho                       YKV          43:22    +04:18 
   6.    206 Pöytäkangas Elias                   VaaSu        43:49    +04:45 
   7.    212 Hölsö Aaro                          RaJu         44:16    +05:12 
   8.    202 Ala-Honkola Akseli                  KuortKu      56:23    +17:19 
   9.    209 Muhonen Aatu                        RaJu       1:01:17    +22:13 
  10.    207 Noponen Veeti                       LapVi      1:02:21    +23:17 
  11.    205 Matila Oskari                       KuortKu    1:09:09    +30:05 
         203 Rinta-Koski Aapeli                  VaaSu        Kesk.