Kevätkauden viimeiset harjoitukset tulevana lauantaina
UintiJulkaistu: 21.05.2025 22.11

Kevätkauden viimeiset harjoitukset tulevana lauantaina

Viimeiset harjoitukset pidetään lauantaina 24.5. Tästä poikkeuksena uimarit, jotka ovat rikkoneet kevään ja kesän arvokilpailujen aikarajoja. Arvokilpailujen aikarajoja rikkoneiden uimareiden harjoitukset jatkuvat aina kilpailuihin asti.

Uimareille on järjestetty jälleen hieman juotavaa ja syötävää viimeisten harjoitusten kunniaksi, joten kannattaa tulla paikan päälle. Samalla pidämme kioskia, jonka avulla keräämme varoja uintiharrastuksen ylläpitoon, Alkeisryhmien vanhemmat voivat myös tulla hallin puolelle seuraamaan lasten treenejä. Lapset ovat kovin innokkaina näyttämään oppimiaan juttuja.

Kannattaa käydä uimassa aktiivisesti myös tauon aikana, jotta harjoitellut asiat pysyisivät yllä myös kesän ajan. Monipuolinen liikunta on hyväksi myös kesän aikana, joten kannattaa hyödyntää ison monilajiseuramme tarjoamat mahdollisuudet! Harjoitukset jatkuvat jälleen elokuussa koulujen alkamisen tienoilla. Tarkempi ajankohta ja ilmoittautumisohjeet infotaan myöhemmin ratavuorojen vahvistuttua. Varsinkin ison altaan ryhmien muodostamiseen on tulossa jonkin verrran muutoksia ja samantasoisia uimareita pyritään jälleen kevään aikana tehtyjen taitokokeilujen perusteella saamaan samoihin ryhmiin.

Tavoitteena on myös se, että lähdettäisiin rohkeasti kokeilemaan Seinäjoella pidettäviin harjoituskilpailuihin esimerkiksi 25m uintimatkoja. Todella monelta isossa altaassa treenaavalta lapselta taittuu 25m vapaauintia tai selkäuintia leikiten. :)

Aurinkoista kesää toivottaen,
Valkut ja ohjaajat