SM-sprintistä kaikkien aikojen mitali- ja plakettisaalis
SuunnistusJulkaistu: 14.09.2021 07.53

SM-sprintistä kaikkien aikojen mitali- ja plakettisaalis

Sprinttisuunnistuksen SM-kilpailu Juvalla toi Virkiälle kaikkien aikojen mitali- ja plakettisaliin. H18-poikien ja D15-tyttöjen hopealle yltäneiden Sampo Sankelon ja Lotta Nivukosken lisäksi pronssille suunnistivat H20-miehissä Olli Koivumäki, H18:ssa Oskari Rannila sekä D16:ssa Peppi Sikkilä ja saldon täydensivät plakettisijoilla vielä Aino Kankaanpää 7./D16 sekä Emmi Hietala 8./D18.

Miehissä Lauri Koivumäki ylsi A-finaaliin ollen lopulta 35. Toni-Antti Viitasaaren jäätyä finaalista 3 sekunnilla.

Ryhmä1 -sarjojen (nuoret + aikuisten H/D21) osalta viiteen mitaliin ylsi Virkiän lisäksi ainoastaan Espoon Suunta sekä lietolainen MS Parma. Espoolaisseura oli R1-mitalitilaston ykkönen kolmella mestaruudella ja kahdella pronssilla, kun taas MS Parmalle kirjattiin R1-sarjoista Virkiän tapaan 2 hopeaa ja 3 pronssia.

Kuvia »
Kaikki tulokset »

Tuloksia, finaalit:

H21 4,3 km (Lähti 50, Keskeytti 0, Hylätty 2)
35) Lauri Koivumäki LapVi 16.29.

H20 3,7 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 1)
3) Olli Koivumäki LapVi 15.34.

H18 3,6 km (Lähti 31, Keskeytti 0, Hylätty 0)
2) Sampo Sankelo LapVi 14.42.

H17 3,6 km (Lähti 30, Keskeytti 0, Hylätty 2)
3) Oskari Rannila LapVi 15.41, 24) Juuso Ekola LapVi 18.04, Verneri Sankelo LapVi hylätty.

H15 2,9 km (Lähti 45, Keskeytti 0, Hylätty 3)
40) Veeti Noponen LapVi 17.53.

D18 2,9 km (Lähti 35, Keskeytti 0, Hylätty 1)
8) Emmi Hietala LapVi 12.48.

D16 2,5 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 0)
3) Peppi Sikkilä LapVi 9.34, 7) Aino Kankaanpää LapVi 10.15.

D15 2,5 km (Lähti 40, Keskeytti 0, Hylätty 1)
2) Lotta Nivukoski LapVi 10.26, 17) Sini Hietala LapVi 11.20, 29) Matilda Suokko LapVi 12.29.

H21B1 3,4 km (Lähti 30, Keskeytti 0, Hylätty 2)
5) Toni-Antti Viitasaari LapVi 14.06.

H17B 3,6 km (Lähti 2, Keskeytti 0, Hylätty 0)
1) Pietari Jussinmäki LapVi 17.34.

Karsinnat:

H21K1, 17 parasta finaaliin 3,7 km (Lähti 48, Keskeytti 1, Hylätty 1)
18) Toni-Antti Viitasaari Lapuan Virkiä 15.43.

H21K2, 17 parasta finaaliin 3,8 km (Lähti 45, Keskeytti 0, Hylätty 0)
16) Lauri Koivumäki Lapuan Virkiä 15.22.

H20K1, 40 parasta finaaliin 3,5 km (Lähti 46, Keskeytti 0, Hylätty 1)
2) Olli Koivumäki Lapuan Virkiä 15.07.

H18K1, 40 parasta finaaliin 3,3 km (Lähti 31, Keskeytti 0, Hylätty 0)
3) Sampo Sankelo Lapuan Virkiä 15.50.

H17K1, 40 parasta finaaliin 3,2 km (Lähti 32, Keskeytti 0, Hylätty 2)
4) Oskari Rannila Lapuan Virkiä 15.12, 27) Juuso Ekola Lapuan Virkiä 18.11, 30) Verneri Sankelo Lapuan Virkiä 20.36, Pietari Jussinmäki Lapuan Virkiä hylätty.

H15K1, hyväksytyt finaaliin 2,8 km (Lähti 45, Keskeytti 0, Hylätty 0)
39) Veeti Noponen Lapuan Virkiä 18.01.

D18K1, 40 parasta finaaliin 3,0 km (Lähti 35, Keskeytti 0, Hylätty 0)
4) Emmi Hietala Lapuan Virkiä 15.27.

D16K1, 40 parasta finaaliin 2,2 km (Lähti 49, Keskeytti 0, Hylätty 1)
3) Peppi Sikkilä Lapuan Virkiä 11.49, 10) Aino Kankaanpää Lapuan Virkiä 12.22.

D15K1, 40 parasta finaaliin 2,2 km (Lähti 50, Keskeytti 0, Hylätty 1)
6) Lotta Nivukoski Lapuan Virkiä 12.05, 26) Sini Hietala Lapuan Virkiä 13.17, 32) Matilda Suokko Lapuan Virkiä 13.51.