SM-pitkältä pronssi ja kaksi plakettisijaa
SuunnistusJulkaistu: 08.09.2021 16.00

SM-pitkältä pronssi ja kaksi plakettisijaa

Pitkän matkan suomenmestaruuksista suunnistettiin Äänekosken Lannevedellä. Sunnuntain finaaleissa parhaiten virkiäläisistä onnistuivat D16-sarjan pronssille yltänyt Peppi Sikkilä, D15-sarjan neljännen sijan napannut Lotta Nivukoski sekä D18:n yhdeksänneksi suunnistanut Emmi Hietala.

Lauantaina lupaavasti sujuneiden karsintojen jälkeen eväitä oli runsaampaankin saaliiseen, mutta kivikkoiset ja vaativat keskisuomalaiset rinteet teettivät paikoin haasteita lähes 1700 osanottajalle. Muista virkiäläisistä top20:n joukkoon suunnistivat Sini Hietala 13./D15, Olli Koivumäki 13./H20, Teemu Pihlajamäki 18./H18, Aino Kankaanpää 19./D16 sekä Maarit Korpi 13./D35.

Miehissä lähimpänä 50 nopeimman A-finaalipaikkaa oli 20 sekunnin päähän jäänyt Mikko Poutanen. B-finaaleissa virkiäläismiehistä Mikko Pajukangas oli parhaana 10.

Tuloksia, finaalit

H20 12,0 km (Lähti 30, Keskeytti 0, Hylätty 0)
13) Olli Koivumäki LapVi 1.24.51.
H18 9,7 km (Lähti 50, Keskeytti 0, Hylätty 0)
18) Teemu Pihlajamäki LapVi 1.09.44, 29) Juuso Ekola LapVi 1.15.33, 30) Pietari Jussinmäki LapVi 1.16.13, 32) Sampo Sankelo LapVi 1.17.00, 34) Oskari Rannila LapVi 1.18.04.
D18 7,7 km (Lähti 50, Keskeytti 0, Hylätty 0)
9) Emmi Hietala LapVi 1.05.27.
D16 6,7 km (Lähti 48, Keskeytti 2, Hylätty 1)
3) Peppi Sikkilä LapVi 57.15, 19) Aino Kankaanpää LapVi 1.09.34, 26) Aida Koivisto LapVi 1.16.20, 44) Venla Perälä LapVi 1.43.22.
D15 5,6 km (Lähti 38, Keskeytti 2, Hylätty 2)
4) Lotta Nivukoski LapVi 51.34, 13) Sini Hietala LapVi 56.45, 32) Matilda Suokko LapVi 1.23.52.
D35 6,7 km (Lähti 26, Keskeytti 1, Hylätty 0)
13) Maarit Korpi LapVi 1.06.19, 22) Eeva-Maria Fränti LapVi 1.18.02.
H21B1 11,5 km (Lähti 52, Keskeytti 3, Hylätty 0)
10) Mikko Pajukangas LapVi 1.14.41, 12) Antton Sankelo LapVi 1.15.00, 44) Miikka Ketonen LapVi 1.25.05.

Tuloksia, karsinnat

H21K1, A-finaaliin 17 parasta 8,9 km (Lähti 52, Keskeytti 2, Hylätty 0)
20) Mikko Pajukangas LapVi 58.23.

H21K3, A-finaaliin 17 parasta 8,9 km (Lähti 55, Keskeytti 0, Hylätty 2)
19) Mikko Poutanen LapVi 55.49, 24) Antton Sankelo LapVi 56.44, 31) Miikka Ketonen LapVi 59.51.

H20K, A-finaaliin 50 parasta 6,7 km (Lähti 32, Keskeytti 0, Hylätty 0)
7) Olli Koivumäki LapVi 50.06.

H18K2, A-finaaliin 25 parasta 6,3 km (Lähti 31, Keskeytti 0, Hylätty 0)
4) Sampo Sankelo LapVi 45.23, 15) Pietari Jussinmäki LapVi 54.12, 18) Oskari Rannila LapVi 55.04, 19) Teemu Pihlajamäki LapVi 55.34, 21) Juuso Ekola LapVi 56.23.

D18K2, A-finaaliin 25 parasta 4,7 km (Lähti 31, Keskeytti 0, Hylätty 1)
7) Emmi Hietala LapVi 46.32.

D16K, A-finaaliin 50 parasta 4,2 km (Lähti 49, Keskeytti 0, Hylätty 0)
8) Peppi Sikkilä LapVi 35.22, 11) Aida Koivisto LapVi 37.06, 14) Aino Kankaanpää LapVi 37.51, 49) Venla Perälä LapVi 1.12.20.

D15K, A-finaaliin 50 parasta 3,9 km (Lähti 39, Keskeytti 0, Hylätty 0)
2) Sini Hietala LapVi 35.17, 4) Lotta Nivukoski LapVi 37.01, 31) Matilda Suokko LapVi 50.56.

Kaikki tulokset »